Description
ARLOWS NISSAN 350Z 6X STEEL CONNECTING ROD SET 144.2MM VQ35DE (H-BEAM)
Light. Extremely strong. Precision engineered.
Your upgrade for maximum engine performance.
Building your Nissan 350Z VQ35DE engine for the racetrack or high performance? Then you need connecting rods you can rely on 100 %. The Arlows 6x Steel Connecting Rod Set 144.2mm VQ35DE (H-Beam) made of high-quality 4340 steel (40CrNiMoA) is exactly the part trusted by professionals in motorsport, tuning and custom builds.
The optimized H-beam design delivers maximum stability at minimum weight. Forged, 3D-designed, CNC-machined, hardened and shot-peened ? perfect for high-revving engines. With bronze piston pin bushings, ultra-strong Pro-Series 14.9 bolts and extremely tight tolerances, you?re perfectly equipped for power levels far beyond stock.
Your advantages at a glance:
- Fits Nissan 350Z VQ35DE
- Forged from 4340 steel (40CrNiMoA) and CNC-machined
- H-beam for maximum stability at minimum weight
- 3D-designed & CNC-machined for optimal load distribution
- Hardened to HRC 35-38 + shot-peened
- Bronze piston pin bushings with lubrication hole
- High-strength Pro-Series 14.9 bolts (1490 N/mm² tensile strength)
- Rolled threads ? 30 % stronger flank strength
- Tight tolerances (±0.004 mm) and weight-matched (±1 g)
- Only 529 g per rod (stock 693 g) ? extremely light
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Fits | Nissan 350Z VQ35DE |
| Length | 144.2 mm |
| Piston pin bore | 22 mm |
| Crank pin bore | 55 mm |
| Weight per rod (incl. bolts) | 529 g (stock 693 g) |
| Material | 4340 Steel (40CrNiMoA) |
| Tensile strength | > 1250 N/mm² |
| Max. RPM | up to 9,000 rpm |
| Load capacity | approx. 200 HP per rod |
| Bolts | 3/8" |
MATCHING INTERCOOLER FOR YOUR PROJECT? FIND IT HERE!
Discover the intercooler now| Item number: | AR9059 |